דבר היו"ר

היום נבחרתי להוביל בפעם השנייה את אגוד מנהלי התרבות ברשויות המקומיות.

היום יותר מתמיד לנו מנהלי התרבות תפקיד ואחריות גדולים יותר בעולם התרבות של ישראל.

אחרי שנתיים שהעולם פסק מלאכת בהמון מובנים. ספג גם עולם התרבות חבטות כבדות. היה הראשון להיסגר ותמיד האחרון לצאת מהבידוד.

לא היינו היחידים. אתנו נפגעו כמעט כולם במידה כזו או אחרת.

בכל הכאוס וחוסר הוודאות, בתקופה בה כדור הארץ הפך מעבדה לניסוי חברתי-אפידמיולוגי ארוך , כל יום למדנו מחדש על אופי האדם והתנהלות של חברות ועמים.

ביום אחד פסקו החזרות, במות המופעים שקטו, משכני האמנויות, הגלריות, המוזיאונים, סדנאות היצירה, רחבות המחול והסטודיות לתנועה ומשחק שבקו.

אבל באותה עת היו מחלקות התרבות ברשויות המקומיות כמעט היחידים שבדרכים יצירתיות המשיכו להעסיק אמנים, לקיים מופעים ולתמוך ביצירה וביוצרים. התעקשנו להגיע לקהל בסגר והתעקשנו בכל סיום סגר לפתוח היכלים ואולמות כמו גם להפעיל תכניות תרבות בדרכים יצירתיות במרחב הפתוח. נכון.. לא באותו היקף ובאותה הצלחה כמו בימים רגילים אבל היינו הכוח העיקרי ולא בכדי…

בסופו של דבר הרשויות המקומיות הן המתקצבות העיקריות של התרבות בישראל. הרשויות המקומיות הן הגורם המרכזי להנגשת התרבות לתושבי המדינה כולה בזמנים קשים ובכל תקופה.

מתפקידנו לשנות ולדייק את המדיניות הממשלתית בתחום התרבות כך שחלוקת המשאבים תהיה נכונה ועדכנית יותר. לבסס את מעמד מחלקות ואגפי התרבות ברשויות המקומיות. להרחיב את התמיכה בישובים הקטנים ובפריפריה.

הנהלת האיגוד החדשה הגדירה מחדש את רשימת הוועדות שייקחו על עצמם טיפול בעשרות נושאים.

גם אם לא נחדש נקפיד להזכיר מדי יום שהתרבות והאמנות הם אלה ששומרים על החוסן הנפשי של הפרט ולהם תפקיד חשוב בשמירה על החוסן הלאומי והלכידות החברתית . נדאג מתוך ההבנה העמוקה הזו לחזק ולהרחיב את היצירה האמנותית ותכניות התרבות בישראל. 

אני מאחל להנהלה החדשה ולכל חברי האגוד הצלחה במשימותינו המשותפות.

 

יורם ברוורמן

יו״ר האיגוד

מנהל אגף תרבות ואמנויות בירושלים

 

 

Print Friendly, PDF & Email